sobota 28. prosince 2013

Vytápění dřevem I

Dnes se podařilo rozštípat a vynosit poslední třetinu toho kmene (druhou jsem dělal koncem října asi 3 hodiny). Jednalo se o nejtlustší část kmene. Tchán ty kmeny rozštípal v potoce na menší, které se daly vytahat na plošinku k rozštípání na menší pro sušení. I tak mi to zabralo přes tři hodiny intenzívní práce než jsem je dostal na hranici, kde se budou sušit. Na té hranici vypadá kmen po rozštípání jako 5 kubíků dřeva a tak uvidím kolik z toho bude po vysušení skládaných metrů.

Za dva měsíce jsme spálili asi jednu čtvrtinu připraveného dřeva. Hodně se na tom podílel teplý začátek zimy (na Vánoce 10 stupňů nad nulou). Další dřevo budeme mít po vysušení z polámaných větví stromů, které nevydržely silný vítr v posledních pár dnech.

středa 23. října 2013

Vytápění dřevem

Na základě zkušeností získaných během první topné sezóny jsme si zajistili na letošní zimu kolem 5 kubíků palivového dřeva. Museli jsme nejdříve udělat pořádek v největší sklepní místnosti a instalovat tam druhou kóji na dřevo. Na rozdíl od minulosti, kdy jsme topili dřevem z rekonstrukce domku, tvoří letos většinu několik let sušené dřevo z lesa. Jedná se o mix dřeva z jehličnatých a listnatých stromů.
Pořídili jsme na auto závěs na vozík, půjčili vozík z půjčovny a dřevo (metrová polena) navozili během jednoho dne k domku. Rozřezání dřeva na 30 cm polena a jejich přesun do sklepa zabralo další den.
S přípravou jsme měli dost práce, protože cirkulárka je ve stodole, bez možnosti dojet autem až k ní, a tak se metrová polena musí nejdříve nanosit za stodolu, tam rozřezat a po rozřezání svozit na kolečku do skladu ve sklepě. Příští rok chceme cirkulu přesunout do sklepa a tím si ušetřit nošení a vození dřeva tam a zpět. Před tím, ale musíme najít místo pro věci, které teď ve sklepě máme.

Další práce spojená s přípravou dřeva na následující sezony nás čeká - získání dřeva z lesa. Letos máme domluvené, že můžeme zpracovat cca 15 metrový kmen smrku o průměru 40 cm (tj. kolem 2 kubíků dřeva). Dnes jsem štípal první část. Kmen je pokácený do cca 30 metrů hluboké rokle, na jejímž dně teče potok. Je bez větví a rozřezaný na metrová polena, která se skoro všechna skutálela do potoka. V potoce naštěstí teče minimum vody, ale i tak dřevo za těch několik měsíců, co tam leží, nasáklo hodně vody a je pěkně těžké. Za pár hodin se mi podařilo třetinu naštípat na menší polena, která se dala unést. Používal jsem klíny, palici a štípací sekeru. Pak jsem to musel vynosit na místo pro vysušení umístěné nad roklí. Sušit se tam dřevo bude alespoň tři roky. Jsem zvědav kolik z toho získáme po vysušení skládaných metrů. Na jednu zimu to zřejmě nebude stačit a tak se musíme poohlédnout ještě po dalším dřevě.

úterý 22. října 2013

Fasáda IV

Zateplení a fasádu máme od léta hotovou a tak můžeme udělat první hodnocení tepelné pohody. Obavy z "ledničky" v létě se nepotvrdily. V největších vedrech (přes 30 stupňů) jsme měli v domku kolem 25 stupňů. Příjemnější by bylo méně, ale to bude možné podle mně dosáhnout až budeme mít instalované venkovní žaluzie. Nyní slunce vyhřívalo pokoje i přes izolační trojskla na vekých oknech celkem dost.

V zimě zateplení funguje dobře a tak nám bude stačit topit v přízemí v krbových kamnech a v horních pokojích jen přitápět.

pondělí 14. října 2013

Zahrada III

Kromě zeleniny z experimentálních záhonů jsme letos sklízeli i úrodu z ovocných stromů, které na pozemku byly vysazeny bývalými majiteli.
Zaskočila nás velká úroda švestek a rynglí. Zmrazili jsme část, část snědli za čerstva, ale většina šla na povidla a marmelády. Do budoucna budeme sbírat i na kvas.
Na rozdíl od loňského roku se nám urodilo jen málo jablek (všechny průběžně konzumujeme). Na druhou stranu nám udělaly radost ořechy - část již máme sklizenu a část je ještě na stromech.
Třešeň v létě plodila pěkně, ale vzhledem k tomu, že je to velký strom, tak jsme se dostali jen k části jeho plodů (zbytek sezobali ptáci).

neděle 14. července 2013

Finální úpravy VIII

Na přelomu června a července dodělali zedníci zateplení soklu a novou omítku na něm. Vybrali jsme hnědě probarvenou omítku s malými kamínky, která má stejný odstín jako rámy oken a dveří a hodně podobný střešní krytině.

Domek máme  kromě drobností, kompletně opravený. Jakmile budeme mít dostatek financí, tak se pustíme do úprav okolí domu (především dlažba na terase, okolo domku a na parkovišti u domku) a dodělání plotu.

Opět jsem přišel o zaměstnání, tentokrát na vlastní žádost kvůli přestěhování z Prahy na Moravu za rodinou.

Ohlédnutí

Blog píši již přes 4 roky a první nápad nebo sen přestěhovat se z bytu do rodinného domku jsme měli před asi osmi lety. Letos náš starší syn oslavil 8 narozeniny a úspěšně absolvoval první třídu základní školy. Jeho narození bylo hlavním impulsem pro to, abychom se rozhodli sen realizovat. V mezičase se nám narodil i druhý syn, který po prázdninách nastoupí do školky nedaleko základní školy, kam chodí jeho brácha.

Hlavní překážky, které jsme museli překonat v průběhu realizace snu:
  • první nápad bylo koupit starší rodinný domek s malou zahradou poblíž Prahy -> dlouho jsme nic nemohli najít
  • změnili jsme plán a rozhodli se postavit si domek na půl cesty mezi Prahou a Severní Moravou -> podařilo se nám najít a koupit pěkný pozemek v podhůří Železných hor
  • dvakrát jsme chtěli začít stavět a dvakrát se to nepovedlo -> vysoká cena a ztráta zaměstnání
  • změnili jsme plán znovu s tím, že se přestěhujeme na Moravu blíže rodičům, kteří budou ve stáří potřebovat naši pomoc a děti budou mít možnost trávit více času s babičkami a děděčky -> dostali jsme tip na starý domek s pěkným pozemkem, který se musí celkově rekonstruovat
  • o domek měl zájem místní úspěšný podnikatel před námi s tím, že ho zbourá, koupí i okolní pozemky a postaví velké rodinné sídlo -> čekali jsme několik měsíců než od toho záměru ustoupil
  • dohodli jsme se s majitelkou, že domek koupíme -> přes rok jsme neměli smlouvu a opravy jsme dělali jen na základě souhlasu majitelky, bez toho, že bychom byli vlastníci
  • museli jsme prodat pozemek, abychom měli na opravy -> povedlo se po půl roce od zveřejnění nabídky i přes zamítnutí katastrem
  • když jsme zjistili, že nám budou chybět peníze, tak jsme chtěli prodat byt -> prarodiče nám půjčili potřebnou částku (byt je záruka za půjčku)

Přesto, že to trvalo déle než jsme mysleli a stále se objevovaly nějaké překážky, jsme sen uchovávali a podařilo se nám jej realizovat. V těžkých chvílích jsme se s Vlaďkou modlili a ptali se Boha, co máme dělat dál. Věřím, že nám Bůh celých 8 let pomáhal a vedl nás k naplnění našeho snu. Jsme vděční a radujeme se z toho, že bydlíme v domku se zahradou, vzrostlými ovocnými stromy, úrodnou půdou, krásným okolím a dobrými sousedy. Myslím, že pomalu zraje čas na to mít další velký sen :-).

Zahrada II

Zelenině se na našem experimentálním záhonu docela daří. Sousedi, zvyklí na tradiční záhony, se již začali ptát, co s tím záhonem děláme, že nám tam všechno tak pěkně roste. Nehnojíme jej, neplejeme (je na něm minimum místa pro plevele) a zalíváme jako ostatní. Sklízeli jsme doposud saláty, kedlubny, hrášek a cukety. Pěkně rostou i rajčata a cibule, slabší je to s mrkví, okurkami a ředkvičkami (první, které jsme sklidili byly moc "ostré" a děti je odmítli jíst).

Další experiment je ačokča. Získali jsme krabičku semínek a zkusili jich pár zasadit poblíž stromů - ačokča je pnoucí rostlina, která se dokáže dopnout až do 5 m výšky a její plody mají být něco mezi okurkou a paprikou. Z pětimetrové výšky by se nám špatně sklízelo a tak jsme zaštípli výhonky ve výšce cca 2,5 metru. Uvidíme, co to udělá. První plody by mělo být možné sklidit v srpnu, pak rostlina plodí dokud ji nespálí mráz.

A experiment do třetice. Mou drahou polovičku napadlo, že zkusí zasadit semínka dýně Hokaido, která nám zůstala po konzumaci v zimě, a předpěstovat sazeničky. V záhonu na dýně již nebylo místo a tak jsme zkusili něco netradičniho. Navršili jsme kupu posečené trávy, proložili papírovou lepenkou a vrstvami hlíny a kompostu (hlavně horní vrstva), a do toho zasadili předpěstované sazeničky. Kupodivu zatím v tom rostou pěkně. Museli jsme k nim postavit oporu, aby se rostlina nepnula po zemi, kde trávu sečeme, ale nahoru po plotu. Plody bude možné sklízet až na podzim, tak uvidíme, co nám vyroste.

úterý 18. června 2013

Jaro

Na jaře jsme kromě dodělání plotu a přípravy vyvýšeného záhonu ještě řešili zateplení soklu. Původně se mělo začít koncem června, ale zedníkům vypadla nějaká jiná zakázka a tak nastoupili už minulý týden. Polovinu již mají udělanou a druhá čeká na nás.

Důvodem je, že musíme nejdříve opravit drenáž a svod na severní straně domku. Pod bublinkovou fólii nám během nedávných dešťů zřejmě natekla voda a máme opět mokrý sklep. Také jsme zjistili, že musíme snížit uložení gajgru (a kvůli tomu upravit i potrubí pro svod dešťové vody ze střechy).

S příchodem teplého počasí jsme se něco nového naučili. Tentokrát, že nemá význam zkoušet větrat studený sklep teplým venkovním vzduchem. Po několika dnech jsme si všimli, že nám podezřele vlhnou stěny a podlaha ve sklepě a přes intenzivní větrání se zvyšuje vlhkost ve sklepě a potažmo v celém domku. Původní myšlenka byla, že to je důsledek zatečení dešťové vody pod bublinkovou fólii, ale po podrobnějším zkoumání jsme přišli na to, že to způsobuje kondenzace vodní páry.

S vervou jsme se pustili do větrání během horkých dnů. Říkali jsme si, že venku je teplo a tak sklep dobře vyschne, ale neuvědomili jsme si, že teplý venkovní vzduch dokáže pojmout mnohem více vodní páry než vzduch chladnější.Větráním jsme na studené plochy ve sklepě (kolem 16 st.) pustili velké mnnožství teplého vlhkého vzduchu (kolem 25 st.) a došlo na nich ke kondenzaci vodních par. Plyne z toho poučení, že je potřeba větrat přes noc, kdy obsahuje chladnější vzduch menší množství vodní páry.

pondělí 17. června 2013

Zahrada I

Záhonek jsme připravili asi před měsícem, oseli směsí zeleniny a květin, které by měly odpuzovat škůdce a sledujeme jak se na něm rostlinám daří. Nejvíce škody nám zatím napáchali slimáci (ožrali pár salátů). Dařilo se jim škodit především během deštivého počasí. Začali jsme je však denně sbírat a tak jsme snížili škody.

Proměna záhonku v průběhu posledních šesti týdnů:




pátek 3. května 2013

Zahrada

Se starým domkem jsme koupili i docela velký pozemek, na kterém bývaly dříve záhony na zeleninu a ovoce a byly vysazeny ovocné stromy (především švestky, jabloně a ořechy). Některé jsou již staré, ale stále plodí.

Chceme zahrádku přetvořit s využitím permakulturního přístupu. Design navrhla moje drahá polovička. Prvním krokem bylo rozhodnutí, které stromy necháme a které pokácíme. Často rostl starý a mladý strom kousek vedle sebe a tak jsme ty staré, které jsou v nejhorším stavu, pokáceli, aby byl prostor pro růst mladých.

První větší experiment bude vyvýšený záhon. Místo máme a taky jsme si vyměřili jeho půdorys. Do základů dáme větve zbylé po prořezání starých stromů a nějaké pěkně ztrouchnivělé kusy dřeva dovezeme z lesa. Kompost jsme založili předloni a tak ho už zkusíme použít na záhon.

Finální úpravy VII

V dubnu se nám podařilo zajistit dokončení podlah ve zbývajících pokojích (parkety + dřevo se vzorem parket), pořídit koberce do herny a na chodbu,  vymalovat zbývající pokoje a přesunout do nich nábytek z "dočasných meziskaldů".

Z těch hlavních věcí nám zbývá finalizovat schodiště a chodby, vymalovat sklep, pořídit vhodné zastínění vybraných oken a dokončit zateplení soklu (souvisí to s terénními úpravami kolem domku a s designem zahrady).

Úpravy zahrady a okolí domku je kapitola sama pro sebe.

sobota 30. března 2013

Zima II

Podle kalendáře máme už jaro, ale podle toho co vidím venku je stále zima. Novou várku dřeva jsem dovezl a nařezal začátkem března, kdy to vypadalo, že zima odchází. Tomu jsem přizpůsobil i množství (necelé 2 kubíky). Říkal jsem si, že když bude chladněji, tak do konce dubna vydržíme a když bude tepleji, tak do konce května. Zima se však v březnu vrátila a tak již máme více než polovinu dřeva spotřebovanou. To jsou věci - mráz na konci března.

Alespoň jsem stihl dodělat plot. První zimu zdá se vydržel bez problémů, i když byl nedodělaný (nebyly natažené všechny napínací dráty). Jediný sloupek, v rohu vedle brány se uvolnil. Tato část plotu byla koncipovaná jako dočasná, protože jsme nebyli rozhodnutí kudy přesně plot povedeme a jaký uděláme ozdobný plot. Proto sloupek nebyl na zemním vrutu, ale jen vsazen do vyvrtané díry a hlína upěchována kolem něj.

neděle 3. března 2013

Zima I


Během února jsme připravili zbývající dva pokoje k položení podlahové krytiny. Komplikaci nám způsobil nedostatek místa, protože tyto dva pokoje sloužili jako sklad věcí, které jsme neměli kam uložit a budou v těchto pokojích, a potřebovali jsme vymyslet kam ty věci vyklidit, aby se dalo fungovat v ostatních  pokojích. Nakonec se to povedlo s přijatelným omezením komfortu. Potěšitelné bylo, že jsme při tom našli nabíječku baterií do foťáku a tak můžeme zase fotit.

Zima bohatá na sníh byla na jednu stranu náročná na údržbu příjezdové cesty, ale na druhou stranu krásná:






úterý 15. ledna 2013

Zima

Poslední týden byl zejména ve znamení zápasu se sněhovými přívaly. Jednou z nevýhod domku je cca 100 metrová příjezdová cesta, která stoupá ve zhruba 30 stupňovém úhlu od městské komunikace k domku. Naplno se to projevilo v posledních dnech, kdy jsme museli téměř každý den odstraňovat sníh z přístupové cesty.

Vytápění v krbových kamnech poskytuje příjemné teplo i když je nutné každý den donést koš palivového dříví ze sklepa. Obávali jsme se vlhkosti po zateplení, ale v hlavních obytných místnostech máme spíš potíž se suchem. Nainstalovali jsme několik teploměrů s vlhkoměrem. V místnostech kolem krbových kamen se pohybuje relativní vlhkost mezi 30 a 50 % při teplotě mezi 20 a 23 stupni. (ve sklepě mezi 60 a 80 % při 10 až 13 stupni).

První sezóna ukázala, že jsme podcenili množství dřeva do krbových kamen. Začátkem ledna nám zbývalo dřevo jen na dva týdny a tak jsme museli ještě dovézt sušené polena z lesa a nařezat. V tom počasí to nebyl žádný med, ale je to zkušenost pro příští zimu. Stihl jsem dovézt další dva kubíky než byla přístupová cesta k lesu neprůjezdná.Už při poslední várce jsem jeden kopec nevyjel a musel jsem vyložit většinu dřeva z auta, vyjet odlehčeným a znova naložit. No nadřel jsem se jak kůň. Pokud bude leden a únor mrazivý, tak to budu muset zopakovat ještě jednou koncem února. Uvidíme. Potěšitelné je, že díky dřevu ušetříme na plynu odhadem deset tisíc.

čtvrtek 10. ledna 2013

Finální úpravy VI

Ještě poslední dny před Vánocemi se nám podařilo vymalovat obývák, nastěhovat do něj skříně a vybalit další krabice ze stěhování s věcmi do kuchyně a obývacího pokoje. Vánoční svátky jsme využili k odpočinku (zaslouženému).
Zbývají nám ještě podlahy ve dvou pokojích, které nyní slouží jako skladiště, a vymalovat co chybí.