úterý 18. června 2013

Jaro

Na jaře jsme kromě dodělání plotu a přípravy vyvýšeného záhonu ještě řešili zateplení soklu. Původně se mělo začít koncem června, ale zedníkům vypadla nějaká jiná zakázka a tak nastoupili už minulý týden. Polovinu již mají udělanou a druhá čeká na nás.

Důvodem je, že musíme nejdříve opravit drenáž a svod na severní straně domku. Pod bublinkovou fólii nám během nedávných dešťů zřejmě natekla voda a máme opět mokrý sklep. Také jsme zjistili, že musíme snížit uložení gajgru (a kvůli tomu upravit i potrubí pro svod dešťové vody ze střechy).

S příchodem teplého počasí jsme se něco nového naučili. Tentokrát, že nemá význam zkoušet větrat studený sklep teplým venkovním vzduchem. Po několika dnech jsme si všimli, že nám podezřele vlhnou stěny a podlaha ve sklepě a přes intenzivní větrání se zvyšuje vlhkost ve sklepě a potažmo v celém domku. Původní myšlenka byla, že to je důsledek zatečení dešťové vody pod bublinkovou fólii, ale po podrobnějším zkoumání jsme přišli na to, že to způsobuje kondenzace vodní páry.

S vervou jsme se pustili do větrání během horkých dnů. Říkali jsme si, že venku je teplo a tak sklep dobře vyschne, ale neuvědomili jsme si, že teplý venkovní vzduch dokáže pojmout mnohem více vodní páry než vzduch chladnější.Větráním jsme na studené plochy ve sklepě (kolem 16 st.) pustili velké mnnožství teplého vlhkého vzduchu (kolem 25 st.) a došlo na nich ke kondenzaci vodních par. Plyne z toho poučení, že je potřeba větrat přes noc, kdy obsahuje chladnější vzduch menší množství vodní páry.

pondělí 17. června 2013

Zahrada I

Záhonek jsme připravili asi před měsícem, oseli směsí zeleniny a květin, které by měly odpuzovat škůdce a sledujeme jak se na něm rostlinám daří. Nejvíce škody nám zatím napáchali slimáci (ožrali pár salátů). Dařilo se jim škodit především během deštivého počasí. Začali jsme je však denně sbírat a tak jsme snížili škody.

Proměna záhonku v průběhu posledních šesti týdnů: