neděle 13. července 2014

Zahrada V

Největší letošní pohromou jsou přemnožení slimáci. Sežrali nám už několik vln sazenic a další zeleninu. Nejvíc se zatím osvědčuje sběr. Co dva dny po 22:00 vyrazíme s prázdnou flaškou od mlíka a rozsvícenou čelovkou na hlavě na sběr. Někdy naplníme za cca 1 hod dvě flašky jindy 1,5. Když ale po měsíci a půl vidíme, že slimáků neubývá, a pořád je jich na záhonu hodně, jsme už znechuceni. Jed nechceme používat, abychom nezahubili užitečné obyvatele záhonů (ještěrky, žížaly a slepýše) a nezanesli si do zeleniny škodlivé látky. Oprašujeme starší diskusi, zda pořídit pracovité sběrače (kachny). Letos by se teda měli královsky.

úterý 27. května 2014

Zahrada IV

Po dobrých zkušenostech s vyvýšeným záhonem jsme v dubnu vybudovali další dva. Jeden bude určený letos jen pro dýně a druhý pro směs zeleniny. První, který pěkně plodil loni, necháme letos odpočinout. Oseli jsme jej především hrachem (jako zelené hnojivo) a nenáročnou zeleninou (ředkvičky, saláty). Další experiment je, že jsme ihned  po vybudování, nový záhon oseli jednoletým zeleným hnojivem (svazenka). Když chceme zasadit zeleninu tak jen vytrhneme rostlinky svazenky v místě, kde se bude sadit zelenina, a ponecháme je na zbytku záhonu. Měla by se tak udržet v záhonu déle vlhkost.

Kromě zeleniny jsme rozšířili plodiny o rybízy, ostružiny a jahody, a letos ještě plánujeme maliny. Plodit budou nejspíše až příští rok.

V souvislosti s rostoucí využívanou plochou budeme potřebovat i více vody. Pro letošek jsme spojili dva 300 l sudy hadicí a svádíme do nich dešťovou vodu ze střechy stodoly. Kromě nich jsme máme ještě další tři menší sudy (200l). Do jednoho, který je blízko záhonu s dýněmi, budeme napouštět vodu ze studně a do dalších dvou shromažovat dešťovou vodu ze střechy.

Také zkoušíme zajímavý nástroj pro usnadnění údržby záhonů - ploskořez. První zkušenosti jsou pozitivní. Ploskořez je lehčí než motyka, dá se s ním přesněji zasahovat do záhonku, a lze jej použít jako náhradu za další zahradnické náčiní.

neděle 23. února 2014

Vytápění dřevem II

Blíží se konec února a zatím se letos zima moc neukázala. Protopili jsme dosud necelou polovinu dřeva připraveného na zimu.

V místnosti s krbovými kamny zápasíme se suchem. Na podlahách máme parkety a podlaháři doporučili udržovat vlhkost stabilní. Jde to těžko když musíme topit a pouštět venkovní suchý vzduch nezbytný k hoření (a dýchání v místnosti).

Přes noc vytáhneme relativní vlhkost sušením prádla na cca 50%, ale přes den klesá k 45%. V horních místnostech je vlhkost kolem 55% celkem stabilně. Občas vyvětráme, ale držíme tam teplotu kolem 19 stupňů.