neděle 31. května 2009

Rozdělení pozemku

Geometrický plán máme - trvalo to 3 týdny. Podařilo se i sepsat darovací smlouvu a nechat ji potvrdit notářem. Poslali jsme to ke schválení na stavební úřad. Drželi jsme se doporučení úřednice a tak doufáme, že to tam projde i přes ostatní instance.

pátek 29. května 2009

Požadavky stavebního úřadu

Našel jsme v mailu odpověď ze stavebního úřadu, co všechno budou požadovat k ohlášení tak to sem přidám.

Rodinný dům do 150m2 zastavěné  plochy (jedno  podzemní podlaží do hloubky 3m  a nejvýše dvě nadzemní podlaží a podkroví)  lze povolit pouze na základě podaného ohlášení jednoduchých staveb stavebnímu úřadu (§104 stavebního zákona - "SZ"), bez předchozího  územního rozhodnutí nebo územního souhlasu,  pouze za předpokladu, že návrh:

  • je v souladu s obecnými technickými požadavky na výstavbu
  • v souladu s územně plánovací informací (§ 21 SZ)
  • je umísťován v zastavěné nebo v zastavitelné ploše
  • poměry v území se v podstatě nemění
  • stavba nevyžaduje nové nároky na  dopravní a technickou infrastrukturu
  • stavebník o svém záměru *prokazatelně informoval* vlastníky sousedních  pozemků a staveb na nich

Formuláře pro stavbu do 150 m2:

  1. Žádost o územně plánovací informaci o podmínkách provedení jednoduchých staveb, příloha č. 2 k vyhlášce č. 503/2006 Sb.
  2. Ohlášení  stavby podle ustanovení § 104 odst. 2 písmena a) až  d) SZ
  3. Projektová dokumentace vypracovaná dle  vyhlášky č. 499/2006 Sb. příloha č. 1
  4. Projektová dokumentace musí obsahovat technické podmínky požární ochrany staveb - vyhláška č. 23/2008 Sb.
  5. Projektová dokumentace musí být doplněna o energetický štítek  dle zákona č. 406/2006 Sb v návaznosti na vyhlášku č. 148/2007 Sb.

Pozemek z ptačí perspektivy


Zvětšit mapu

čtvrtek 28. května 2009

Řešení domku


Na obrázku je pohled z jihu na domek. Měl by splnit parametry pro nízkoenergetický dům. Půdorys je obdélníkového tvaru. Střecha je stanová asymetrická s přesahy zajišťujícími stínění přízemí v létě a přístup slunečního svitu v zimě. V podkroví namontujeme vnější předokenní žaluzie Pro auto připravujeme kryté parkovací stání. Nosná konstrukce je navržena z 300 mm cihel s tepelně izolační výplní dutin, zateplení z minerální vlny (obvodové stěny a střecha). Vytápění a přípravu teplé vody bude zajišťovat plynový kondenzační kotel.

Níže jsou pohledy z východu a západu a pod nimi ze severu:


Základní údaje ze studie:
  • podlahová plocha (bez parkovacích stání) 194 m2
  • zastavěná plocha celkem 147 m2
  • obestavěný prostor 1063 m3

Měření radonu

Jeden z dalších podkladů požadovaných stavebním úřadem pro ohlášení je zpráva o měření radonu. Dnes jsme tedy vypsali malé výběrové řízení na provedení měření. Využili jsme katalog firem a poslali hromadně poptávku přes Internet.

Podle mapy radonového indexu území je výskyt radonu v území nízký až střední.

středa 27. května 2009

Majitelé okolních parcel

V dubnu 2009 jsme s našim projektantem navštívili pozemek. Sousedi na jedné straně mají již téměř postaveno a na druhé straně se ještě nezačalo stavět. Zastavili jsme se i na stavebním úřadě. Úřednice k návrhu domku neměla výhrady. Potvrdila se však naše obava, že dosud nebyly dořešeny změny u spoluvlastníků pozemku (přístupová cesta k polím), který sousedí s našim pozemkem na východě. Obdobný problém řešili sousedi loni.

V čem ten problém je?

Jako přílohu ohlášení stavby potřebuje stavebník doložit, že vlastnící okolních parcel nemají výhrady k plánované stavbě. Několik spolumajitelů přístupové cesty však loni zemřelo a dosud nebylo dokončeno dědické řízení. Nevíme tak kdo se k plánované stavbě musí vyjádřit.

Nejrychlejší řešení je rozdělit náš pozemek a darovat tu část, která hraničí s přístupovou cestou příbuzným. Musíme k tomu nechat udělat geometrický plán (4500 Kč navíc), sepsat darovací smlouvu, potvrdit podpisy notářem, získat souhlas s geometrickým plánem ze stavebního úřadu a požádat o vklad do katastru nemovitostí.

Váhavé začátky

První úvahy o bydlení v rodinném domku se objevily v souvislosti s příchodem našeho prvního potomka. Zahrada hned vedle domu, kde bychom mohli nechat děti bez soustavného dozoru, nás lákala asi nejvíce.

Nejdříve jsme chtěli koupit starší domek se zahradou, ale nepodařilo se nám najít žádný, který by byl v pěkné lokalitě s dobrou občanskou vybaveností a za rozumné peníze. Tak jsme začali hledat stavební parcelu. Po několika měsících jsme narazili na nabídku města na prodej stavebních parcel s vybudovanými inženýrskými sítěmi poblíž městského parku. Přijeli jsme se na lokalitu podívat, prozkoumali jsme blízké i vzdálenější okolí a bylo rozhodnuto.

Stavební parcelu jsme koupili v roce 2006 s tím, že začneme stavět v 2007. V první fázi jsme prostudovali asi stovku projektů typových domků, ale žáden nám nevyhovoval. Oslovili jsme tedy stavební firmy s poptávkou na zpracování individuálního projektu a výstavbu nízkoenergetického domku na klíč. Vedlo to k našemu prvnímu rozčarování. Firmy neodpověděly na poptávku buď vůbec nebo s tím, že mají plně vytížené kapacity až do konce roku 2007.

Nastudovali jsme tedy informace o nízkoenergetických domech a oslovili vytipovanou firmu, která měla v nabídce svých domků jeden, který se nám docela líbil (Skalár od Artexy).

Nevyhovovalo nám však jeho vnitřní uspořádání. Po diskusi našich požadavků s majitelem firmy jsme dospěli k tomu, že bude lepší navrhnout celý domek jako individuální projekt.

Sešli jsme se s architektem, kterého nám majitle doporučil, vysvětlili mu naši představu o vnitřním uspořádání a cenovém limitu, do kterého by se měl domek vejít. Vypracoval architektonickou studii, která se nám líbila, ale když jsme dostali cenovou kalkulaci, tak přišlo další rozčarování - cena domku byla o více než 1 mil Kč vyšší než jsme do něj chtěli investovat.

Váhali jsme zda se snažit získat vyšší hypotéku nebo se poohlédnout po jiném domku. Rozhodování nakonec vyřešila reorganizace u mého bývalého zaměstnavatele, během které jsem se rozhodl odejít. Bylo velmi nepravděpodobné, že v této situaci projde žádost o vyšší hypotéku.

Odložili jsme další kroky a Vlaďka se chopila příležitosti promyslet detailněji požadavky na domek a stala se naším rodinným architektem. Asi po roce jsme měli připravenou vlastní architektonickou studii, já nové stabilní zaměstnání a tak mohlo začít druhé kolo.

Opět jsme prošli desítky projektů typových domů, ale žádný nebyl dostatečně blízko naší studii. Opustili jsme myšlenku nechat si od stavební firmy udělat individuální projekt. Od známých jsme získali doporučení na projektanta. Spolupracovalo se nám s ním dobře během ladění naší studie a tak jsme s ním uzavřeli smlouvu o dílo na přípravu individuálního projektu (včetně specializací) a autorský dozor během stavby.