pondělí 17. prosince 2012

Nová příležitost IX

Příběh uzavírám. Smlouvy na katastru prošly a noví vlastníci jsou zapsáni. Stihli jsme i uzavřít pojistku. Rozhodli jsme se pro Hasičskou vzájemnou pojišťovnu, a to ze dvou důvodů - majoritním vlastníkem je občanské sdružení a mají jednoduché obchodní podmínky.

úterý 11. prosince 2012

Fasáda III

V listopadu se podařilo dodělat i většinu fasády. Zejména ta část, kde bylo potřebné lešení, měla prioritu, protože denní sazba za pronájem lešení byla kolem 500 Kč. Letos nestihneme zateplit sokl. Máme na něj sice nakoupený veškerý materiál, ale nejsme ještě finálně rozhodnutí jak vyřešíme okapový chodníček (zda budeme někde zeminu přisypávat nebo naopak odebírat, zda dlaždice nebo kačírek ap.). Dalším důvodem pro odklad bylo, že zemina po zásypu výkopů pro drenáž po roce výrazně nesedla a očekáváme její další sedání.

Zkušenost s prvními mrazy pod 10 stupňů ukázala, že moc potíží s nezatepleným soklem nebude. Problematickýma se ukázala dvě místa. Veranda, kde jsme měli u zdi na zemi naskládané papírové krabice s věcmi, které nasály vlhkost vysráženou zřejmě nízkou teplotou podlahy a spodní části zdi a vyrašila tam plíseň. Krabice jsme odstěhovali jinam, postříkali Savem proti plísním  a začali více vytápět verandu (dříve jsme tam měli zastavené topení). Tak uvidíme jak to půjde dál.

Druhým místem je vnitřní zeď kolem vchodu do sklepa. Vstupní dveře mají železné zárubně a rám křídel dveří. Výplň křídel je z izolační desky. Když mrzne tak máme jinovatku na zámku, která znesnadňuje jeho odemykání a vlhké zdi kolem zárubní, kde se sráží vlhkost ze sklepa. Ve sklepě se drží teplota kolem 11 stupňů.

Okna ve sklepě jsou ukázkové příklady toho, co dělají utěsněná plastová okna - na všech se sráží vlhkost, která je ve sklepě dost vysoká (70 - 80 %). Budeme muset sklep častěji větrat.

Finální úpravy V

Máme za sebou logisticky náročnou etapu prací.
Sešly se nám tři navzájem závislé aktivity, které navíc značně omezily možnost používání hlavního obytného prostoru - kuchyně, jídelna, obývací pokoj a chodba mezi několika pokoji (včetně koupelny). Finalizovala se totiž podlahová krytina (parkety a marmoleum) v hlavním obytném prostoru, instalovala nová kuchyňská linka (včetně úprav elektro rozvodů) a vnitřní dveře se zárubněmi. Navíc nám do toho přišly nízké venkovní teploty, kdy jsme nechtěli děti nechat celý den v mrazu venku, a sněhová nadílka vyžadující údržbu přístupové cesty a prostoru pro parkování v takovém stavu, aby se k nám dostaly auta s přívěsy, na kterých se dovážel nábytek a kuchyňská technika.
Před nastěhováním nábytku ještě chceme vymalovat obývák a jídelnu (kuchyň jsme zvládli před instalací linky), pak přesuneme nábytek z "dočasného skladu" (ve finále bude tato místnost sloužit jako dětský pokoj), naskládáme do skříní věci, které tam patří a pak můžeme prožít klidné Vánoce. Zatím sice bez lustrů, jen se žárovkami v objímkách, ale to už je detail.

neděle 9. prosince 2012

Nová příležitost VIII

Blížíme se do finále! Podepsali jsme konečně kupní smlouvu a poslední kroky jsou na katastru. Zvažovali jsme jakým způsobem zaplatit kupní cenu. Původně jsme chtěli využít notářskou úschovu, ale nakonec jsme se dohodli s prodávající, že svěříme smlouvy a jejich předání na katastr s návrhem na vklad advokátce, která smlouvy připravovala. Po podpisu smluv jsme poslali peníze na účet prodávající. Ve smlouvě máme klausuli, že pokud by se objevily nějaké potíže s převodem na katastru, tak je smlouva neplatná (ale před tím obě strany udělají všechny potřebné kroky k odstranění příčin těch potíží).

pátek 16. listopadu 2012

Přípravy na zimu

Využili jsme pěkného počasí o víkendech a nařezali si dřevo na topení (cca 3 kubíky). Letos bude první sezóna, kdy budeme topit v krbových kamnech po celou zimu a tak jsem zvědavý kolik dřeva protopíme.

Další akcí, která proběhla, bylo založení nového kompostu. Ten starý je již plný a tak jsme vedle něj připravili konstrukci na nový. Po zkušenostech s první celodřevěnou konstrukcí jsme do rohů tentokrát použili železné trubky, protože ty dřevěné tyčky nevydržely tlak a konstrukce se nám začala bortit. Podcenili jsme to, že je kompost umístěný na mírném svahu a tak jeho váha působí především na tyčky umístěné níže na svahu.

Fasáda II

Domek má již nový kabát. Na fasádu jsme zvolili kombinaci dvou odstínů zelené barvy. Před dokončením fasády nám truhláři, dokud ještě stálo lešení,  udělali podbití pod střechou. Domek již vypadá z venku jako nový (ale ten binec kolem něj to je věc - silný vítr minulý týden rozfoukal po celé zahradě odřezky polystyrénu a montážní pěny).
Stala se nám také nepříjemná věc. Někam jsme odložili nabíječku na akumulátory do foťáku a nemůžeme ji najít. Vybili se nám všechny rezervní akumulátory a tak nemáme čím fotit :-(.

pondělí 29. října 2012

Nová příležitost VII

Sice v domku již bydlíme, ale stále nemáme nemovitost koupenou. Břemena, výměny a změny pozemků mezi sousedy již jsou zapsané v katastru. Teď čekáme na geodety, aby zanesli do geometrického plánu část pozemků, které od majitelky s domkem budeme kupovat.

Finální úpravy IV

Instalatéři nám zapojili ve všech pokojích topení a nainstalovali sanitární techniku. Můžeme začít vytápět všechny pokoje. Dosud to šlo dobře v těch poblíž krbových kamen, kde jsme běžně měli 22 stupňů. V ložnici, která je o patro výše než kamna, bylo během dne už jen 16 stupňů.

Taky už máme plně funkční obě koupelny. Zbývá je ještě dovybavit světly, odsávačem par, zrcadly a finálním nábytkem (zatím využíváme provizorně starší kusy). Koupelny nemáme obložené až pod strop a tak jsme strop a pruh zdiva pod ním vymalovali speciální koupelnovou barvou od Dulux. Nakonec to vypadá dobře, ale nechtělo to vůbec překrýt zelené sádrokartony (až třetí vrstva pomohla).

Při příležitosti dokončení větší koupelny jsme vyzkoušeli i elektrické podlahové topení, které máme instalované pod dlažbou. Znatelně začala podlaha hřát až po hodině. Čekal jsem však, že se to projeví cca po 30 minutách.


Fasáda I

Máme již nalepený a ukotvený polystyrén na fasádě a na něm perlinku. Víkend přinesl teploty pod 0 stupňů a tak se další práce pozastavují než se oteplí. Doufali jsme, že pěkné počasí vydrží až do ukončení, ale budeme muset počkat.

Kromě fasád jsme ještě řešili venkovní parapety a světla. Parapety už máme připevněné a pro světla jsou v polystyrénu dřevěné plochy, ke kterým se budou připevňovat.

Užili jsme si taky práci v dešti, který předcházel sněžení. Kvůli fasádě nám odmontovali zedníci všechny svody dešťové vody ze střechy. Pod výtoky z okapů se nám pak začala tvořit malá jezírka a snažili jsme se vodu odvést co nejdále od základů. Ne všude se to povedlo a tak je to zároveň zatěžkávací zkouška drenáže. Ta sice není dělaná k odvedení vody ze střechy, ale bez svodů tak dočasně musí fungovat. Zatím jsme zaznamenali vlhko na zdi u schodiště do sklepa.

úterý 16. října 2012

Fasáda

Posunuli jsme se zase o kus dále. Dva dny jsme oklepávali starou vnější omítku, aby se mohlo začít dělat zateplení. Omítku jsme dělali ve čtyřech, ale jedny čerstvé ruce by se (hlavně druhý den) hodily. Naši pomocníci nám raději přenechali nejvyšší patra na lešení. Pravda je, že se tam lešení poněkud houpalo.




Když děti viděli, co děláme tak se chtěli připojit taky a když jsme jim to nechtěli dovolit, tak spustili rachot. Raději jsme jim našli menší kladívka, vyhradili místo v přiměřené výšce a nechali pomáhat.



K zateplení jsme zvolili 16 cm vrstvu polystyrénu. Setkali jsme se s různými názory na tloušťku izolace. Jedni říkají, že když už děláme zateplení, tak máme dát alespoň 20 cm, druzí, že s těmi 16 cm si budujeme na léto ledničku.

Posoudíme to, až budeme mít za sebou několik zimních a letních období. V současnosti se nám daří vytopit celý domek na 18 stupňů krbovými kamny (a místnosti kolem kamen na 22 stupňů).


pondělí 1. října 2012

Suterén

V září jsme se pustili i do úprav suterénu. První byly na řadě rozvody elektřiny následovat budou opravy omítek, zateplení stropů a výměna vstupních dveří do sklepa. Dělá se to postupně, protože v suterénu máme hodně věcí (dřevo na zimu, ovoce, nářadí, materiál ap.), které není kam jinam dát.

Suterén tvoří několik místností. Po dokončení jedné přestěhujeme věci do jiné, (nebo vyházíme, co pravděpodobně už nebudeme potřebovat) a pak se udělá další. Zatím máme zateplený strop v kotelně a hrubě opravené omítky a zdi tam, kde se zedník bez problémů dostal.

Okolí domu I

V posledních týdnech jsme dělali úklid sutě a rozbitých betonů ze stavby. Místo toho, abychom to všechno někam odváželi, jsme vymysleli, že vytvoříme malé parkoviště na kraji pozemku. Pozemek je svažitý a je tam málo rovných ploch. Proto jsme na jeho hranici vedle přístupové cesty vybudovali asi 1,5 metru vysokou  zídku z kusů starého betonu, který tam zůstal po odvodnění domku (schody, terasa, chodníčky). Do prostoru, který ta zídka vymezila jsme nechali nahrnout hromádky suti, které během rekonstrukce zůstaly na několika místech. Malý nakladač to zvládl za jedno odpoledne. Budeme tam doplňovat postupně další suť, která se objeví (především z omítky). Nahoru pak dáme vrstvu hrubšího štěrku, kterou vymodelujeme povrch parkoviště.

Když jsme tam měli ten nakladač tak jsme ho využili i jako buldozer a rozhrnuli zeminu, která zůstala po drenáži. počítali jsme, že klesne podstatně více, ale moc poznat to nebylo. Počkáme ještě pár let s finalizací chodníčku kolem domu a zatím tam nasypeme štěrk, abychom se po dešti nebrodili blátem.

Vnitřní instalace VI

Světla (zatím jen žárovky v objímkách) máme i ve sklepě a na půdě, zásuvky všude, kam se elektrikáři dostali. Zjistili jsme, že budeme brzy potřebovat i 3 fázovou zásuvku kvůli cirkulárce, na které chceme pořezat dřevo na zimu. Nějaké máme ještě z loňska, ale na celou zimu by to nestačilo.

Finální úpravy III

Dlažbu již máme na verandě v koupelnách, na většině chodby a pod krbovými kamny. Koupelny jsou již obložené, ale nemáme ještě všude sanitární techniku, protože před tím chceme vymalovat.

Další ukončená aktivita je zaklopení vchodu na půdu. Nechali jsme si vyrobit dřevěný poklop ze stejného dřeva jako obložení stropu v patře.

Také jsme vymalovali verandu, šatnu a část obývacího pokoje za krbovými kamny, které se budou brzy instalovat (dodavatelská firma měla koncem září hodně zakázek a tak nestíhají).

pondělí 20. srpna 2012

Vnitřní instalace V

Elektrikáři nám nainstalovali vypínače a zásuvky ve většině pokojů (chybí v těch, které nemáme dodělané a používají se jako skladiště).

Vybrali jsme si výrobky ABB designové řady Time.

Instalatér přivedl plyn ke sporáku v kuchyni a zapojil tam i dřez a dřezovou baterii. Tímto máme zprovozněnu i provizorní kuchyňskou linku, která sousedí s jídelnou.

Plot II

O víkendu jsme dokončili plot. Část je snad finální, ale část je plánovitě provizorní (např. část kde bude sousedka vedle plotu rozšiřovat přístupovou cestu na své pozemky). V takovém stavu v jakém plot je plní hlavní funkci (tj. zabránění nekontrolovanému zmizení dětí k sousedům), ale ještě ho potřebujeme zpevnit, aby se přes zimu nezbořil.
Poškozené vruty jsme reklamovali a dodavatel je vyměnil bez potíží za jiné. Zavrtali jsme je do míst, kde ještě chyběly sloupky bez poškození. Těžko říct zda tím, že byly již kvalitněji svařené, nebo po deštích půda změkla natolik, že se snadněji zavrtávaly.
Nakonec jsme se rozhodli v oplocení umístit branky ke dvěma sousedním pozemkům, kde očekáváme častější návštěvnost se sousedy.

pondělí 6. srpna 2012

Podlahy VI

Obkladači připravili podlahu na položení topné rohože. Chtěli jsme lépe odizolovat topnou rohož od sklepa pod koupelnou. Na netu jsme našli desky F-Board, které se dají na podlahu přilepit a na ně se položí topná rohož a zalije cementovou stěrkou. Dodávané balení bylo větší než jsme potřebovali a tak nám tři desky (60 x 12 cm) zbyly. Zatím nevíme co s nimi (jedna vyšla na cca 300 Kč).

Stěhování

Usoudili jsme, že již je domek v takovém stavu připravenosti, že by se tam dalo bydlet. Tím pádem padlo rozhodnutí přestěhovat zařízení bytu. Byla to taky story. Předpoklad, že stačí týden dopředu poptat vybranou stěhovací firmu a vše proběhne hladce, se ukázal jako lichý. Oslovili jsme tři stěhovací firmy. Jedna se ozvala obratem s tím, že mají do konce srpna plno. Druhá se ozvala se třídenním zpožděním a třetí vůbec. Po informaci z první jsem našel další a poptal u ní stěhování. Měli v požadovaném termínem volno a tak jsme domluvili prohlídku bytu zástupcem, aby odhadl jaké auto bude potřeba a upravil nabídku. Cena se vyšplhala na 26 000 Kč, ale akceptovali jsme ji.

Stěhováci (řidič + pomocník+ náklaďák) přijeli na čas, za 4 hodiny nastěhovali věci do auta a vyrazili na místo určení. Nevešlo se žel všechno a tak jsme se dohodli, že nechají v bytě krabice s věcmi, které se dají převézt v kufru osobáku. Předpokládali, že na místo dorazí za cca 5 hodin. Vyrazil jsem hodinu po nich na vlak (po úklidu prázdného bytu). Do domku jsem dorazil dřív než oni a čekal. Po 7 hodinách od odjezdu mi došla trpělivost a volal jsem jim, kde jsou. Naštěstí už byli pár kilometrů od nás. Navedl jsme je na příjezdovou cestu, dorazili a začali vykládat auto. Zabralo jim to asi 3 hodiny. Zdrželi se kvůli dvěma kolonám na dálnici.

Domek jsme přejmenovali na krabicové království a postupně budeme vybalovat. Nemůžeme ještě vybalit všechno, protože nemáme dodělané podlahy v několika pokojích. Od příštího víkendu však chceme již v domku bydlet natrvalo (krabic si užijeme ještě dost).

Příprava na stěhování:


pondělí 30. července 2012

Finální úpravy II

Kromě podlahářů zabrali během týdne i obkladači a tak máme kompletně obložené WC na verandě (včetně dlažby a nainstalovaných zařizovacích předmětů), dlažbu v horní koupleně a částečně obloženou i dolní koupelnu.

Objednali jsme také dlažbu na chodbu a verandu. Vybrali jsme takový vzor, u kterého není jisté jaký odstín se podaří výrobci vykouzlit (Orion od Rako) a tak jsme zvědaví, co dovezou.

Podlahy V

Minulý týden podlaháři položili OSB desky do velkého pokoje a přebrousili a naolejovali parkety ve dvou menších pokojích. Vypadají po tom zásahu nádherně. Podle rady stačí občas přetřít parkety speciálním mýdlem a uchovají si svou barvu i déle než 5 let, pak to bude potřeba oživit olejováním a v případě většího poškození přebrousit znovu.

Plot I

Víkend jsme trávili přípravou sloupků pro plot. Zvolili jsme metodu zemních vrutů, které se zavrtají do země, vloží se do nich sloupek a obsype štěrkem zrnitosti 2 - 5. Zemní vruty jsme našli od dvou výrobců - Krinner a levnější  (vyráběný asi Wiremetal a prodávaný na e-pletivo.cz). Rozdíl v ceně je vykoupen rozdílnou kvalitou. Ten levnější má šroubovici závitu svařenou na několika bodech a nemá dole špičku. Sehnali jsme jej na stránkách výše uvedeného e-shopu. Během práce nevydrželo 10% těchto výrobků - při zašroubovávání se svár prostě roztrhl. Ostatní vydržely, tak jsem zvědavý, co s nimi udělá  zemní vlhkost. Vruty Krinner mají šroubovici přivařenou po celé délce k výkovku a dole špičku. Zavrtali jsme jich asi 10 a žádný se nepoškodil. Navíc se zašroubovávaly snadněji. Otázka je zda se vyplatí koupit o 20% levnější zboží, u kterého 10% kusů vyhodíte. Chybí nám jich jen pár, tak raději objednáme ty od Krinner.

První dny ukázaly, že pokud vruty narazí na kameny nebo jíl v zemi, tak se dají dál zašroubovat jen s velkou námahou (i s metrovou pákou museli dva chlapi pořádně zabrat) a zvýšeným rizikem poškození. Nepřišli jsme na způsob, jak vruty zašroubovat kolmo do země, protože když narazí v zemi na překážku, tak se jejich dráha vychýlí. Nepomohlo několikeré přeměřování vodováhou a ruční vychylování částečně zavrtaných vrutů.

Pokud máte sloupky významně menšího průměru než vnitřek vrutu, tak se dá kolmost sloupku zasazeného do vrutu dobře dorovnat, ale pokud moc místa nezbývá, tak už ne. U sloupků s průměrem 38 mm a vrutů s průměrem 60 mm šla kolmost dorovnat dobře, ale u sloupků s průměrem 48 mm už jen minimálně. Několikrát jsme zkoušeli vruty vyšroubovat a pečlivěji je zašroubovat, ale v závěru (ve vrstvě jílu nebo s kameny) se nám opakovaně odchýlily od kolmice.

Zemní vruty k reklamaci:




úterý 24. července 2012

Vnitřní instalace IV

Máme již také vyměněnou kabeláž ve sklepě. Opadala při tom část omítek, které v tom sklepě moc nedrží a tak bude mít zedník co dělat. Spojíme to až s opravami po výměně dveří do sklepa, které chceme posunout.




pondělí 23. července 2012

Nová příležitost VI

Sága okolo věcných břemen na pozemek se dostala do finále a část břemen je již na katastru zapsaná. Další krůček je to finalizovat a pak snad už bude možné začít připravovat kupní smlouvu. Za měsíc se potřebujeme nastěhovat, aby kluk mohl začít chodit do školy v novém místě a rádi bychom, aby k tomu datu byla kupní smlouva již na katastru.

Finální úpravy I

Vymalovaný máme další pokoj (první vrstva) a jednu koupelnu. Do koupelny jsme použili omyvatelnou barvu od Duluxu, ale překvapila nás její špatná kryvost ve srovnání s jinými barvami od stejné firmy. Na překrytí modrého sádrokartonu jsme potřebovali tři vrstvy.

Plot

Domluvili jsme se jakým způsobem budeme dělat plot. Bude ze dvou částí -  trvalá a dočasná (ještě nejsme rozhodnutí jak ozdobnou část uděláme, ale potřebujeme pozemek oplotit co nejdříve).
Na trvalou část vyzkoušíme zemní vruty od dvou výrobců, které vycházejí lépe než vrtání děr a jejich betonování. Otázka je jak dlouho vydrží v zemi než prorezaví. Předpokládáme, že 15 - 20 let.
Dočasná část bude ze sloupků nařezaných ze starých trubek a zapuštěných jen do děr v zemi s okolo udusanou hlínou. Využijeme zbytky pletiva a ze dřeva stlučenou bránu s přibitým pletivem. Rádi bychom, aby to vydrželo alespoň do jara, kdy chceme plot dodělat se vším všudy (např. dálkově ovládané otevírání vrat), ale uvidíme.

Podlahy IV

V mezičase jsme připravovali stěhování stávajícího bytu a řemeslníci byli na jiných zakázkách. Přesto se podařilo pohnout s podlahami. Parkety v jednom pokoji máme položené a rošt ze sušených lišt pro OSB desky ve druhém je připravený. Doplnili jsme do roštu ještě jednu vrstvu izolace (kamenná vlna).


středa 20. června 2012

Podlahy III

Minulý víkend  byl věnovaný pokládce izolace (kamenná vlna a polystyrén) do podlahy největšího pokoje. Další aktivity byly příprava sklepa na natažení nových elektrických rozvodů (především udělání prostoru kolem zdí, ve kterých povedou kabely) a výběr vodovodních baterií do koupelny. Víc jsme nestihli kvůli oslavě narozenin.

středa 13. června 2012

Okolí domu

Minulý víkend jsme vyměňovali poškozené tašky na střeše stodoly, rozměřovali plot, rozbíjeli a přesouvali betony, které chceme dát do základů pod parkoviště, a sekali trávu v nejbližším okolí.

Podlahy II

Přípravy na nové podlahy pokračují. Máme nakoupený materiál na izolaci. Budeme do podlahy dávat kamennou vatu a polystyrén. Potřebujeme, aby zedník připravil otvory ve zdech pro uložení lišt, na které se budou připevňovat OSB desky a vyspravil díry, které jsme v podlaze objevili.

pondělí 28. května 2012

Finální úpravy

Kromě prací na zahrádce jsme se také pustili do malování. Jeden větší pokoj je již obyvatelný a tak jsme s ním začali. První vrstva byla penetrace na strop a po ní malba stropu bílou barvou Het. Překvapila mě podstatně větší spotřeba barvy než byla uvedená v popisu. Vypadá to, že hlavním důvodem bylo, že se jednalo o první vrstvu nanášenou na nově omítnutý strop. Na další stropy a nově omítnuté stěny vyzkoušíme radu zedníka. Seženeme základovou barvu s penetrací a tou omítnuté stěny a stropy natřeme nejdříve.

Taky jsme vybrali odstíny barev pro dva pokoje. Zvažovali jsme zda si nechat namíchat barvu nebo koupit namíchanou barvu Dulux v odstínu, který se nám líbil. Barvy Dulux patří k těm dražším, ale namíchání odstínu u firmy, která má barvy levnější, vyšlo v potřebném množství dráže než ty předem namíchané a tak koupíme již namíchané.

Nová okna II

Vyměnili jsme všechna okna a vstupní dveře. Příprava otvorů byla provedena v pátek. Strávili jsme první celý víkend (včetně nocí) v domku a hlídali jsme. Zedník po instalaci dodělává špalety a dorovnal podlahu ke dveřím.

Víkend jsme využili k prvním úpravám zahrady - postavili kompost, posekli trávu a posbírali z ní kameny, které sekačce moc neprospívají.

Ilustrační foto:

úterý 1. května 2012

Podlahy I

Podařilo se nám rozebrat podlahu v přízemí. Parkety přepoužijeme na novou podlahu. Desky a trámy, ke kterým byly parkety připevněné se už asi hodí jenom na topení. Zatím skladujeme a pokud najdeme jiné využití, tak uplatníme.  Hlínu sloužící jako izolace mezi sklepem a podlahou v přízemí vybereme a použijeme na terénní úpravy kolem domku.

pondělí 16. dubna 2012

Podlahy

Máme již novou podlahu na půdě. Využili jsme desky z vnitřního dřevěného obložení šikmin. Původní podlaha byla zateplená cca 10 cm vrstvou foukaného klimatizéru a na ní několik centimetrů betonu. To se nám zdálo málo a tak jsme na beton ještě nechali udělat rošt z dřevěných hranolů a mezi ně nacpali balíky kamenné vlny určené na zateplení šikmin. Ještě potřebujeme dohodnout konstrukci poklopu s dostatečnými izolačními vlastnosti, abychom minimalizovali únik tepla stropem na půdu v zimě a předávání horka z půdy v létě (plechová střecha na sluníčku celkem dost hřeje).

Také chceme udělat nové podlahy v přízemí. Demontovali jsme staré parkety v největší místnosti a po odstranění parket v navazující místnosti vyvezeme hlínu. Do vytvořeného prostoru vložíme tepelnou izolací z vlny nebo polystyrénu, na ní položíme OSB desky, na ně přilepíme staré parkety, přebrousíme a navoskujeme nebo nalakujeme.

Ilustrační foto:

středa 11. dubna 2012

Vnitřní instalace III

V březnu nám vybraná firma udělala rozvody elektřiny v přízemí a patře, zedník začistil díry po rozvodech, nahodil perlinku a omítku na stropy. Stěhovali jsme často věci z jednoho pokoje do druhého a uklízeli.

Máme taky sádrokartonové příčky na verandě a zateplenou půdu.

Ilustrační foto níže.


pondělí 13. února 2012

Nová příležitost V

Z koupě starého domku se začíná stávat náročná zkouška trpělivosti a důvěry. Majitelce se doposud nepodařilo vyřešit věcná břemena související s pozemkem, na kterém stojí domek a okolními pozemky. Geometrický plán už je udělaný, nový pozemek rozkolíkovaný a také jsme dostali k nahlédnutí smlouvy o věcných břemenech, ale na katastr zatím nic nedoputovalo.

Necháváme si podepisovat souhlas na každou větší opravu a je na nás převedena elektřina i plyn (na vodu je potřeba, abychom byli majiteli), ale příprava kupní smlouvy je stále v nedohlednu.

Nevěřil bych, že se to může takhle zašmodrchat, kdybychom to nezažívali na vlastní kůži.

Prodej pozemku IX

Podařilo se nám v lednu dotáhnout tuto důležitou aktivitu a tak máme k dispozici finance na dokončení rekonstrukce domku. Potřebujeme ještě dodělat přiznání k dani z převodu nemovitostí a zaplatit ji.

Vnitřní instalace II

V prosinci se dodělalo topení takže jsme mohli již od ledna vytápět. Leden byl poměrně teplý tak se moc nevyužilo, zato poslední tři týdny dávají topení zabrat. Uvnitř udržujeme teplotu 10 stupňů, aby se tam dalo dělat i v těch třeskutých mrazech.

Dokonce nám v jedné sklepní místnosti zamrzla voda v trubkách nebo kolem kohoutů. Urychleně jsme ji vytopili elektrickým topením, ucpali všechny díry a nasadili dveře mezi místnostmi. Od té doby voda teče v celém baráku (kromě jedné trubky s vývodem ve sklepě).

Zedník dodělal zbývající bourací práce uvnitř, posunul dveře a připravil dveřní otvory pro zárubně. Při bourání se naboural do komína a tak nemůžeme používat kamínka. Komínové těleso se musí vyvložkovat a zazdít.

Částečně máme i dokončenou tepelnou izolaci šikmin (skelná vata + sádrokarton) a dohodnutou instalaci nových elektrorozvodů v prvním patře. Museli jsme k tomu vystěhovat další várku starého nábytku a různých zbytků. Při jejich plánování jsme poznali další řemeslníky - specialistu na sdělovací sítě a specialistu na montáž žaluzií.

Zhoršila se nám spolupráce s partou, která nám dělala střechu a v zimě dělá vnitřní izolace. V lednu byli nemocní a vybírali si dovolenou a v únoru zatím pokračují moc pomalu. Počítáme s nimi na stavbu nových příček na verandě a zateplení půdy (dodělá se až bude nad nulou).

Ilustrační foto: