pondělí 30. července 2012

Plot I

Víkend jsme trávili přípravou sloupků pro plot. Zvolili jsme metodu zemních vrutů, které se zavrtají do země, vloží se do nich sloupek a obsype štěrkem zrnitosti 2 - 5. Zemní vruty jsme našli od dvou výrobců - Krinner a levnější  (vyráběný asi Wiremetal a prodávaný na e-pletivo.cz). Rozdíl v ceně je vykoupen rozdílnou kvalitou. Ten levnější má šroubovici závitu svařenou na několika bodech a nemá dole špičku. Sehnali jsme jej na stránkách výše uvedeného e-shopu. Během práce nevydrželo 10% těchto výrobků - při zašroubovávání se svár prostě roztrhl. Ostatní vydržely, tak jsem zvědavý, co s nimi udělá  zemní vlhkost. Vruty Krinner mají šroubovici přivařenou po celé délce k výkovku a dole špičku. Zavrtali jsme jich asi 10 a žádný se nepoškodil. Navíc se zašroubovávaly snadněji. Otázka je zda se vyplatí koupit o 20% levnější zboží, u kterého 10% kusů vyhodíte. Chybí nám jich jen pár, tak raději objednáme ty od Krinner.

První dny ukázaly, že pokud vruty narazí na kameny nebo jíl v zemi, tak se dají dál zašroubovat jen s velkou námahou (i s metrovou pákou museli dva chlapi pořádně zabrat) a zvýšeným rizikem poškození. Nepřišli jsme na způsob, jak vruty zašroubovat kolmo do země, protože když narazí v zemi na překážku, tak se jejich dráha vychýlí. Nepomohlo několikeré přeměřování vodováhou a ruční vychylování částečně zavrtaných vrutů.

Pokud máte sloupky významně menšího průměru než vnitřek vrutu, tak se dá kolmost sloupku zasazeného do vrutu dobře dorovnat, ale pokud moc místa nezbývá, tak už ne. U sloupků s průměrem 38 mm a vrutů s průměrem 60 mm šla kolmost dorovnat dobře, ale u sloupků s průměrem 48 mm už jen minimálně. Několikrát jsme zkoušeli vruty vyšroubovat a pečlivěji je zašroubovat, ale v závěru (ve vrstvě jílu nebo s kameny) se nám opakovaně odchýlily od kolmice.

Zemní vruty k reklamaci:




1 komentář:

Unknown řekl(a)...

Díky za článek, tvé postřehy jsou zajímavé, protože s manželem stavíme baráček a je na čase řešit i to, jak provedeme stavbu plotu..